دینداری

تو وبلاگ یکی از دوستان در مورد دینداری خوندم :

(البته بعد از خوندن مطلب ایشون من جوابی براشون تهیه کردم که خوندنش خالی از لطف نیست)

وقتی تاریخ رو می خونم دین مقدس نیست قداستی که پیروان یک دین به اون می دن شبیه نقابی است برای پوشوندن چهره کریه و خشن دین.به نظر من دیندارها خدا رو نمی پرستند، دیندارها ستاره داوود، روح القدس و امام حسین رو می پرستند.
دیندارها ظرفیت پذیرفتن انتقادها رو ندارند. دیندارها آدمهای ترسویی هستند که جرات شک کردن به اعتقاداتی که والدینشون بهشون دادن رو ندارند. دیندارها آدمهای ضعیفی هستند که اگه قرآن از دستشون بیفته زمین و کفاره ندن منتظر یه بلای آسمونی می مونند. دین در طول تاریخ برای انسانها چه چیزی رو آورده؟ جز جنگ و خشونت؟
اگه دین نبود هزاران نفر در جنگهای صلیبی کشته نمی شدن! جنگ اسرائیل و فلسطین نبود! کشتار صربها و مسلمانان نبود! گه دین نبود هیچ حادثه تروریستی به خاطر عقاید مزخرف مشتی ترسو رخ نمی داد! اگه دین نبود جنگ قادسیه نبود! اگه دین نبود همه دنیا در صلح و آرامش بود.
دین فقط انسانها رو نکشته و نمی کشه، دین هیچ جایی برای خدا نداره، خدا در دین فقط یک اسم است، اسمی که جرات اعتراض و تفکر رو می گیره.

خب حالا من میخوام صحبتهای ایشون رو نقد کنم.....

البته این نقد ،رد کردن کامل مطلب دوستمون نیست

اگرچه شکل دینداری متفاوت شده اما اصل دینداری نسبت به گذشته نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش هم داشته. طوری که میانگین نمره دینداری روی یک مقیاس تحقیقاتی بالای ۷۰ درصد است.برهمین مبنا تحقیقات مختلف در دانشگاهها نشان می دهد که گرایش به جنبه های دینی نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش هم پیدا کرده است. البته روی مؤلفه های متفاوتی باگذشته تأکید دارد به عبارت دیگر منابع غیرسنتی، متعدد و عقلانی را در دستیابی به حقیقت دین بیشتر مورد تأکید دارد. تفاوت بین علم و دین کمتر می بیند و در حقیقت نوعی تنوع را در این زمینه باور دارد ۹۶درصد دانش آموزان معتقد به خدا هستند و تنها ۰/۵ درصد بی اعتقادند و ۳/۴درصدمردد هستند ۸۹، درصد معتقد به قیامت، ۳/۴ درصد بی اعتقاد، ۹۵درصد به نبوت معتقدند، ۴/۷درصد مردد و ۸۵/۲درصد در هنگام عبادت احساس معنویت می کنند و دینداری بالاتر از میانگین جامعه است درمیان جوانان.

در بین بزرگان من به کسانی که خیلی معلم و استاد دیده اند وا ین را مایه افتخار خود می دانند خیلی اعتقاد ندارم. فکر و مغز انسان درست به معده او شباهت دارد. معده باید غذا را از خارج بگیرد و به کمک ترشحات درونی آن را بپروراند. معده ای که پی درپی غذا به آن تحمیل می شود فرصت و امکان حرکت را برای درست عمل کردن از دست می دهد. مغز انسان هم چنین است. پس در تعلیم و تربیت بایستی به جوان مجال اندیشه داد و آن را ترغیب به فکر کرد. درحالی که نظام تعلیمی و تبلیغی ما تعلیم را به جای تفکر گذاشته است و در حقیقت منتهی شده است به انباشت محفوظات. این است که به بچه همه اش گفته اند خدا. همه اش گفته اند آتش جهنم؛ تا در سنین بیست و چندسالگی این قوای ذخیره شده و این شهوات و تمایلات اشباع نشده یک مرتبه زنجیر را پاره می کند. بچه ای که در ۱۲ سالگی در اثر تلقین پدر نمازش ۲۰ دقیقه طول می کشید یک دفعه در ۲۵سالگی یک فاسق از آب درمی آید

پس...........

((نسبت میان جوانی جامعه با دینداری، اولاً شناخت ویژگیها و فرصت دانستن آن سرمایه، وارد دنیای جوانان شدن، کنشها و واکنشها را تشخیص دادن و آن را روبه رشد و پیشرفت بردن است.))

نظر شما چیه؟

 

/ 8 نظر / 12 بازدید
شادی

سلام[لبخند] ممنونم که نوشته من رو نقد کردید هر چند به نظر من زیاد شبیه به نقد نبود[گل][گل] منظور من از دینداری اعتقاد به یک دین خاص هست حالا اسم این دین اسلام، مسیحیت، یهودیت یا هر چیز دیگه ای که می خواد باشه. دیندار نبودن به معنای معتقد به خدا نبودن نیست... من فقط می خوام خدا رو بپرستم، می خوام وقتی مشکلی دارم فقط از خدا کمک بخوام نه از حضرت زهرا و عیسی مسیح و ... می خوام اگه مشکلم حل شد فقط از خودش تشکر کنم «من خدا رو بدون واسطه ها می خوام» در مورد قیامت به اون شکلی که تو اسلام گفته اعتقاد ندارم ولی می دونم یه روزی باید جلوی خدا وایسم و جواب بدم. به نظر من هم بیشتر دنیا دیندار هستند همون آمریکایی که مطمئنا شما آرزوی نابودیش رو داری بیشترین آمار مردم مذهبی و دیندار رو داره. هر چند آمار و ارقام تو ایران زیاد معنی نداره اما آماری که شما دادین به نظر درست می یاد و البته این آمار بین دانش آموزان بوده و درواقع بازتاب اعتقادات والدیشون هست. به نظر من مولفه هایی مانند تکامل عقل، پیشرفت علم و ... انسانها رو به سوی دینداری نمی بره بلکه با کامل تر شدن و پیشرفت نمودن خدا بیشتر از هر چیز دیگه ای

شادی

ادامه........ نمود می کنه. و البته من توی دنیا از نژاد عرب تازی متنفرم حالا اسمش رو می خوای بزار نژاد پرستی، خرافه های نژادی یا هر چیز دیگه ای[لبخند] من به ایرانی بودنم افتخار می کنم به ترکها، کردها، لرها، عربهای ایرانی و همه کسانی که ایرانی هستند افتخار می کنم. درضمن نژاد آریا فقط برای ایرانیها نیست آلمانها هم همین نژاد رو دارند... بازم ازت به خاطر توجهی که کردی ممنونم[گل]

سودی

سلام دوست خوبم[لبخند] آپيدم [گل]هر آنكه عاشق است دعا ميكند[گل]

ارزو

سلام ممنون از لطف شما در مورد اون یادداشت هم اگه به نظرتون جالبه، چرا که نه! اجازه نمی خواد

شادی

شاد و پیروز باشید[گل][گل][گل]

سودی

سلام مرسی از لطفتون منم لینک میکنم[گل] راستش رو بخواین من یه جورایی با مطلبی که از سایت دیگری نقل قول کردین موافقم من مدت هاست دنبال خدا میگردم.من نماز میخونم و ترکش هم نکردم و به روزه و آداب دینی اعتقاد دارم اما خسته شدم از این چیزا وقتی همیشه و همیشه بی عدالتی ها و خشونت ها رو حتی از طرف دیندار ها میبینم و اسمش رو میگذارند عدالت.مثلا در جریان غزه..بعد از اعلام آتش بس چرا حماس کوتاه نمیومد و حاضر بود با کشته شدن زن و بچه و بی گناه باز همادامه بده من کاری به آرمان های مقدس ندارم...این وسط انسان ها فدای سیاست میشن نه آرمان های دین ما معنی دینداری رو گم کردیم ازش استفاده میکنیم به اسم دین و نقاب سیاست..حتی سیاست های فردی که تو زندگی شخصی خودمون داریم این آماری هم که دادین به نظر خودتون درسته؟؟ به جوونای ایرونی نگاه کنین!!!فقر و بدبختی ما رو به چه گناه هایی که نکشونده.. این حرفا آدما رو آروم میکنه اما چیزی از واقعیت رو عوض نمی کنه قصد من نه مخالفت بود و نه دفاع از چیزی فقط نظرم رو گفتم ئر ضمن اگه خدا رو پیدا کردین به منم نشونش بدین چون یه جایی تو بچگیام جا گذاشتمش یا حق[گل]

عاشق

مطلب جالبی بود[گل] موفق باشی

سام

من فکر می کنم انسانها به صورت فطری نیاز به پرستش دارن.زندگی بدون خدا خالی و تهی است . هیچ فکر کردید چرا انسانهای قدیم بت می پرستیدن. نمیشه فقط دلایل سیاسی رو براش ردیف کرد. ذات آدم ها نیازمند پرستش است. اگه خدای واقعی رو پیدا نکنه دنبال چیز دیگه ای میره.